myicl

myicl

ABOUT

Saturday, 2 January 2016

hangover already over? ;-)

Is your hangover over already? It's still the weekend-why not to get up from the couch and have fun in the city? There's much to do there, you know. You can for instance go skating and take the youngest with you (they'll have fun!) and even the oldest who would take pictures of them. And what is even nicer you can enjoy the kids' fun while drinking hot wine/coffee/tea/chocolate and eating delicious sandwiches or snacks. 

And when you really hungry (and cold) and if you feel like eating good slow food and drinking an excellent drinks-simply visit Latem Bar&Restaurant on the Warsaw Old Town Market. You won't regret it! 

***
Już po kacu? Nadal mamy weekend-więc może warto podnieść się z kanapy i ruszyć na miasto? Z pewnością nie będziecie się nudzić. Możecie na przykład udać się na lodowisko i zabrać ze sobą najmłodszych (ale będą mieli ubaw!) ale też tych najstarszych, którzy dzieciom porobią zdjęć masę. A co jest nawet bardziej przekonywujące, możecie cieszyć się zabawą dzieci i dziadków, popijając grzane wino czy gorącą czekoladę, herbatę czy kawę, przegryzając pyszne kanapki i inne przekąski.

A kiedy zrobicie się naprawdę głodni (i zmarznięci) i będziecie mieli ochotę na wyśmienity obiad i przepysznego drinka - po prostu wpadnijcie do Latem Bar&Restaurant na Rynku Starego Miasta w Warszawie. To będzie dopiero strzał w dziesiątkę!